Kino z Duszą

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z Duszą” – organizowany przez Fundację Areopag XXI,  a wspierany przez wolontariuszy Koła Naukowego Studentów IEMiD – to wydarzenie niezwykłe. W ciągu dwóch dni w Kinie Wisła w Warszawie zostały przedstawione filmy, których nie można obejrzeć w wielkich salach kinowych. Są to produkcje wyciszone, nastawione na kontemplację i refleksję.

Trzecia edycja Festiwalu „Kino z Duszą” odbyła się w dniach 20-21 listopada, jak zwykle w formie pozbawionej jakichkolwiek opłat. Kampania promocyjna zakrojona na szeroką skalę (m. in. w radiu, telewizji czy mediach społecznościowych) miała na celu zaintrygowanie jak największej liczby potencjalnych odbiorców.

Pierwszym filmem była „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. Ten czarno-biały film w sposób niezwykle sugestywny zobrazował historię 18-letniej sanitariuszki zgrupowania majora Łupaszki, która została bestialsko zamordowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Liczne pytania publiczności do współautora filmu (na sali w porannych godzinach przeważała młodzież) świadczyły o tym, że postać Inki i Żołnierzy Wyklętych jest ważna i obecna w masowej wyobraźni młodego pokolenia.

Następnym filmem był dokument pod tytułem „Żadnego prawa nie złamałem” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego. Jest to kolejna czarno-biała produkcja, która opowiada wzruszającą historię Maksa Stroma i Marty Kos, która rozegrała się na Kaszubach w ostatnich latach drugiej wojny światowej. Muzyka Ignacego Wiśniewskiego dopełniła ten pełen smutku obraz, który rozegrał się w tamtych czasach. Pozytywne zakończenie filmu pozwala odetchnąć od trudnej tematyki. Można zaznaczyć, że właśnie takie filmy dokumentalne, które pokazują tragiczne historie wojenne i powojenne są najlepszą formą edukacyjną dla młodzieży.

„Gniazdo” to ciekawie ukazana historia ludzi, którzy żyją na pustkowiu. Rytm życia, zajęcia, warunki pogodowe – to wszystko pokazuje jak ludzie funkcjonują z dala od cywilizacji. Nieuniknione jest zadanie samemu sobie pytania: „Co by się stało, gdybym to ja znalazł się w takiej sytuacji? Jakbym sobie poradził na pustyni w prowizorycznym szałasie?”. Dokument „Takie śliwki z zagranicy” w reżyserii Marcina Wołkowicza przedstawia próbę asymilacji ludności czeczeńskiej w Polsce. Przedstawione są małe dzieci, które próbują zintegrować się w polskiej szkole ze swoimi rówieśnikami, a pedagodzy przedstawiają liczne problemy i nieporozumienia oraz próby ich rozwiązania. Obraz dopełnia historia 18-letniego Czeczena, który w Polsce mieszka już od 10 lat.

Filmem, który kończył południowy cykl 20 listopada była „Mistyczka z gór”. Bohaterką jest Kunegunda Siwiec, świecka karmelitanka. Dokument próbuje wyjaśnić jej życie i drogę do pełnego mistycyzmu objawienia. Miejsce, w którym toczy się akcja – Beskid Makowski – dopełnia uroku filmu?, dzięki niepowtarzalnemu klimatowi gór. Kunegunda Siwiec między innymi zainicjowała wybudowanie Zakładu Wychowawczego w swojej wsi. Liczni świadkowie oraz rodzina opowiadają jej dzieje. Ciekawym świadectwem jest rodzina, która dzięki modlitwie do Kunegundy doznała cudu uzdrowienie dziecka.

Pierwszą część Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” można uznać za udaną. W godzinach szczytu salę zapełniało nawet 80 osób – młodzież, która tłumnie przybyła na dokumenty historyczne czy osoby starsze, które obejrzały dokumenty religijne. Całość uświetniła obecność reżyserów, którzy opowiadali o swoich dokumentach. Festiwal nadzorował Pan Michał Plewka, dzięki któremu wszystko przebiegało płynnie i naturalnie.

Zdjęcia pochodzą z facebookowej strony Kino z duszą.

Paweł Bączek

Agata Sulińska /ESKA/: News a 40s.

sulińska

Agata od samego początku pokazała, że jest bardzo obiecującym reporterem. Podkreślała, że w pracy może zawsze liczyć na swoich kolegów i koleżanki, co jest bardzo ważne, aby się rozwijać.

Sztuka robienia dobrych materiałów reporterskich to długa droga. Wiele prób, wiele rad w końcu też przynoszą efekty a pracowitość zostaje nagrodzona. Dziękujemy Agacie /studentce UKSW/ za tę wizytę.

Norbert Bieńkowski /VOX FM/: Nie bać się wyzwań.

Norbert bienkowskiBieńkowski /student UKSW/, dziennikarz VOX FM to osoba, która miała wiele szczęścia, ale przede wszystkim zapracowała na swój sukces. Już teraz ma na koncie bardzo bogate doświadczenie, a i jeszcze sporo wyzwań w przyszłości.

Norbert przez to spotkanie starał się pokazać, że w dobie niesamowitego postępu można znaleźć swoje miejsce w mediach, kreując przy tym współczesne dziennikarstwo radiowe. Od samego początku spotkania widać było pasję Norberta. Sposób na siebie rozwinął szczególnie w pasmach porankowych VOX FM. Pobudka z Norbertem po drugiej stronie radia to skuteczny sposób na dobry dzień.

Michał Rachoń /TV Republika/: Dziennikarstwo niezależne koniecznością współczesności

20150323_134436

23 marca 2015r. odwiedził naszych studentów Michał Rachoń – dziennikarz TV Republika, który od początku zaskarbił sympatię odbiorców swoją naturalnością. Już w pierwszych minutach spotkania pokazał technologicznie jak w kilka chwil każdy z nas może włączyć się w świat dziennikarski poprzez live streaming. Podkreślił również, że wiele faktów zostaje przemilczanych, gdyż godzi to w interesy wielkich koncernów medialnych. Tym bardziej siłą jest dziennikarstwo obywatelskie, niezależne do którego włączenia się zachęcał Michał Rachoń i Krzysztof Kossowski /student UKSW/ z TV Republika.

Norbert Bieńkowski /VOX FM/ i sposób na najlepszą pobudkę radiową.

plakat norbertZapraszamy na konferencję „Media…z dobrym przesłaniem”. To unikatowe przedsięwzięcie Koła Naukowego Studentów IEMiD ma od pewnego czasu nietypową formułę zatytułowaną „Młodzi w mediach”. Gościem tej edycji będzie tym razem Norbert Bieńkowski z radia VOX FM. Temat spotkania brzmi „sposób na najlepszą pobudkę radiową” a będzie je prowadził i okolicznościową prelekcję wygłosi dr Jan Jaroszyński – opiekun KNS IEMiD.

Zapraszamy: poniedziałek, 30 marca, sala 224, grupa pierwsza: 17.15-18.15, grupa druga: 18.30-19.30.

Do tej pory naszymi gośćmi byli: K. Skórzyński /FAKTY TVN/, J. Karnowski /Uważam Rze/, M. Lepa /Polsat Sport/, R. Romaniuk /Przegląd Sportowy/, M. Żukiewicz /TVP Sport/

Michał RACHOŃ /TV Republika/ i próba zdefiniowania dziennikarstwa niezależnego w Polsce.

Zapraszamy na konfplakat media marzec2014erencję „Media…z dobrym przesłaniem”. To unikatowe przedsięwzięcie Koła Naukowego Studentów IEMiD ma od pewnego czasu nietypową formułę zatytułowaną „Młodzi w mediach”. Gościem tej edycji będzie tym razem Michał Rachoń z TV Republika. Temat spotkania brzmi „Próba definicji współczesnego dziennikarstwa niezależnego w Polsce” a będzie je prowadził i okolicznościową prelekcję wygłosi dr Jan Jaroszyński – opiekun KNS IEMiD.

Zapraszamy: poniedziałek, 23 marca, sala 117, godz. 13.30-15.00.

Do tej pory naszymi gośćmi byli: K. Skórzyński /FAKTY TVN/, J. Karnowski /Uważam Rze/, M. Lepa /Polsat Sport/, R. Romaniuk /Przegląd Sportowy/, M. Żukiewicz /TVP Sport/

RADIO KOLOR i Paweł Nadrowski gościem konferencji Media z dobrym przesłaniem.

Po raz kolejny zapraszamy na konferencję „Media…z dobrym przesłaniem”. To unikatowe przedsięwzięcie Koła Naukowego Studentów IEMiD ma od pewnego czasu nietypową formułę zatytułowaną „Młodzi w mediach”. Gościem tej edycji Paweł Nadrowski – student IEMiD, redaktor wydania i sekretarz działu informacji w Radiu Kolor. Temat spotkania brzmi „Tajniki serwisu informacyjnego” a będzie je prowadził dr Jan Jaroszyński – opiekun KNS IEMiD.

Zapraszamy: piątek, 5 grudnia, sala 119, godz. 9.00-9.45 oraz 10.30-11.15

Do tej pory naszymi gośćmi byli: K. Skórzyński /FAKTY TVN/, J. Karnowski /Uważam Rze/, M. Lepa /Polsat Sport/, R. Romaniuk /Przegląd Sportowy/, M. Żukiewicz /TVP Sport/

ANTYRADIO: Tomasz „Duno” Dunowski gościem warsztatów Media z dobrym przesłaniem.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach warsztatów „Media … z dobrym przesłaniem?”. Tym razem gościem będzie Tomasz „Duno” Dunowski, współszef pasma porankowego w Antyradiu. Temat spotkania brzmi „Jak skutecznie obudzić słuchacza w radiowym paśmie porankowym?”. Start: 9 kwietnia 2014r., sala 119. godz. 11.45-13.00. Spotkanie poprowadzi tradycyjnie dr Jan Jaroszyński.